04 Јули, 2020
0.0208

Сашо Димитријоски „преживеа“ како директор на АЕК

Објавено во: Економија 20 Ноември, 2019

Сашо Димитријоски ја „преживеа“ смената како директор на АЕК откако точката за негово разрешување доцна синоќа беше симната од дневниот ред на седницата на Комисијата.

Директорот на Агенцијата за електронски комуникации беше избран за прв човек на ова регулаторно тело на пазарот на електронски комуникации на почетокот на 2016, а редовно мандатот му истекува во 2021.

- Беа прифатени моите докази и аргументи и останувам и натаму директор на АЕК. Точката за разрешување е тргната, потврди Димитријоски.

Неофицијално, поранешниот прв човек на МАРнет имал поддршка од меѓународните инстанци каде што АЕК членува, а наводно иницијативата на Комисијата, предводена од нејзиниот претседател Стевица Јосифовски, за негово отповикување била оценета како незаконска.

Пред два месеци Јосифовски беше избран за нов претседател на Комисијата на Агенцијата за електронски комуникации на местото на дотогашната претседателка Гордана Клинчарова, која беше разрешена од функцијата. На седницата на Комисијата имаше спротиставени ставови на членовите, а образложението за причините за разрешување на Клинчарова јавно не беше објавено. 

Инаку на претходната седница, Димитријоски писмено се произнесе по веќе донесениот заклучок за поведување на постапка за негово разрешување; Во негово отсуство, преку писмо ги образложил своите аргументи и околности зошто не треба да биде променет.

АЕК историски е позната по тоа што доделуваше донации без консултации со електронските оператори, од каде што беа прибирани најголем дел од не така малите финансиски средства. Димитријоски во една прилика беше обвинет во јавност дека донирал пари за Велосипедската федерација на Македонија чиј претседател бил истовремено.

Според финансиските извештаи на Агенцијата, во текот на 2016 АЕК донирала над 3 милиони евра. Парите биле потрошени за изградба на Панорамското тркало, Зоолошката градина, имало донации за МТВ, Општина Гази Баба и Велосипедската федерација. АЕК и понатаму секоја година прима барања за донации од најразлични правни лица.

Александар Кузмановски

Можеби ќе ве интересира

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay