07 Октомври, 2022
0.0238

Samsung ја предводи холистичката здравствена иновација со Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro

Објавено во: Мои пари 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Новата серија Galaxy Watch5 е опремена со паметни можности за следење на спиењето, персонализиран дизајн и подобрена издржливост што ги обликува секојдневните навики за здравје и благосостојба.

 Компанијата Samsung Electronics Co., d.o.o. ги најави моделите на паметни часовници Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro – кои ги обликуваат  навиките за здравје и благосостојба со интуитивни сознанија, напредни функции и уште помоќни способности. Galaxy Watch5 ги подобрува перформансите на кои се потпираат потрошувачите секој ден, додека Galaxy Watch5 Pro – најновиот додаток на линијата Galaxy Watch – е најиздржливиот и најкомплетниот часовник на Samsung досега. Овие нови уреди им овозможуваат на корисниците да ги исполнат своите цели, а Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro се тука да помогнат. 

„Посветени сме на нашата Galaxy Watch заедница да ѝ ги дадеме алатките, податоците и ресурсите што им се потребни не само за подобро да го разберат нивното целокупно здравје и благосостојба, туку и да ги подучиме низ нивното патување. Со револуционерниот Samsung BioActive сензор, им даваме моќ на корисниците со досега најкомплетната слика и увид во нивното здравствени“, рече ТМ Рох, претседател и раководител на мобилното искуство (MX) во Samsung Electronics.

Супериорна технологија на сензор за подобро разбирање

Со зголемената желба за подобро разбирање и делување во согласност со индивидуалните здравствени цели, Samsung се покрена да обезбеди длабинско следење и практични податоци кои на корисниците им ги нудат информациите што им се потребни за да им помогнат на нивното патување кон здравје и благосостојба. Galaxy Watch5 е опремен со уникатен Samsung BioActive сензор кој ја започнува следната ера на дигитално следење на здравјето. За првпат  претставен во серијата Galaxy Watch4, BioActive Sensor користи уникатен чип кој комбинира три моќни здравствени сензори - оптички пулс, електричен срцев сигнал и анализа на биоелектрична импеданса - за да обезбеди сеопфатни отчитувања кои вклучуваат отчукување на срцето, нивоа на кислород во крвта, како и на стресот.[1] 

Со зголемена површина и подиректен контакт со вашиот зглоб, Galaxy Watch5 ја следи здравствената метрика сега со уште поголема прецизност од моделот Galaxy Watch4. Дополнително, неговиот моќен BioActive сензор 3-во-1 работи заедно со другите сензори од серијата Galaxy Watch5, вклучувајќи го и новововедениот сензор за температура[2], за да им овозможи на корисниците длабинско разбирање за своето здравје. Сензорот за температура користи инфрацрвена технологија за попрецизни отчитувања, дури и ако температурата на вашата околина се менува. Ова отвора нови можности за програмерите да ги прошират своите опции за здравје и благосостојба, а корисниците да ги искористат предностите од целосно нови искуства.

Холистички здравствени увиди за подобрување на велнес патувањето

Дизајниран за секојдневни победи, Galaxy Watch5 нуди сеопфатно искуство од што ги надминува фитнес активностите и вклучува процеси после тренинг, одмор и закрепнување. Алатката за мерење на составот на телото[3] обезбедува целосна слика на целокупното здравје на корисникот, давајќи му приспособен пристап за поставување цели, водејќи ги преку персонализирани вежби и следење на напредокот. И кога е време за одмор, Galaxy Watch5 им обезбедува на корисниците податоци за обновување, вклучително и отчукувањата на срцето по интензивно вежбање[4] и приспособени препораки за потрошувачка на вода врз основа на губење пот[5]

Добриот ноќен одмор е важен за благосостојбата и затоа им помагаме на корисниците да имаат подобар сон[6]. Проучувајте ги шемите на спиење со оценки за спиење што ги следат фазите на спиење, заедно со откривање на 'рчењето[7] и нивото на кислород во крвта. Постигнете подобрени навики за спиење со напредниот Sleep Coaching[8] кој обезбедува приспособена месечна програма со водич. Преку интеграцијата на SmartThings, Galaxy Watch5 автоматски ги поставува поврзаните светла, единиците за наизменична струја и телевизорите на претходно одредени поставки што создаваат идеална средина за спиење[9]. Корисниците можат да спијат сигурно и здраво знаејќи дека подобрената детекција за пад гарантира дека контактот за итни случаи ќе биде известен доколку вие или некој близок се сопне дома или доколку паднете од креветот[10]

Не треба да се грижите дали часовникот ќе се потроши или ќе се оштети на груб терен; Galaxy Watch5 доаѓа со 13% поголема батерија[11] и обезбедува осум часа следење на спиењето за само осум минути полнење, што е 30% побрзо од Galaxy Watch4. Дополнителен слој на издржливост го штити Galaxy Watch5, а оваа година Samsung го вклучи првиот дисплеј за паметни часовници со екран од Sapphire Crystal, кој нуди 60% потврд надворешен слој[12], така што часовникот останува сигурен во секојдневната употреба. Слушајте ја омилената песна на Spotify само со глас со помош на „Помошникот на Google“ и наскоро пронајдете го вашиот пат преку GoogleMaps од зглобот[13] без поврзување[14] со паметен телефон. Фановите на музика и аудио ќе ги ценат ажурирањата што вклучуваат нови апликации како SoundCloud и Deezer[15]. Покрај тоа, One UI Watch4.5 нуди поцелосно искуство при пишување, полесен начин за остварување повици и мноштво нови функции за пристапност што го прават Galaxy Watch поинтуитивен.

Galaxy Watch 5 Pro, повеќе карактеристики и поголема издржливост за оние кои уживаат да престојуваат на отворено

Создаден за оние кои уживаат да престојуваат на отворено, Galaxy Watch5 Pro е најновото дополнување на портфолиото на Galaxy Watch. Од пешачење до велосипедизам и пошироко, Watch5 Pro е подготвен за предизвикот благодарение на врвните материјали. Се одликува со подобрен кристал од сафир кој е поотпорен на абење и издржливо куќиште од титаниум што го штити екранот без рамка. Galaxy Watch5 Pro доаѓа и со сосема нова спортска лента D-Buckle[16] која нуди издржливост со елегантен дизајн. 

Моќен и создаден да трае, Galaxy Watch5 Pro ја има најголемата батерија во Galaxy Watch. Тој е 60% поголем од Galaxy Watch4, што е клучно за да биде во чекор со вас додека освојувате нова рута. Искористете ги предностите на GPX, достапен за прв пат на Galaxy Watch. Со Route Workout одете на планинарење и снимајте и споделете со колегите во апликацијата Samsung Health. Исто така,можете  да преземете маршрути за пешачење и велосипед додека тренирате за следната трка или сакате да ја промените вашата рутина. Додека пешачите или возите велосипед, внимавајте на патеката, а не на мапата, со интуитивни насоки од кривина по кривина. Кога ќе бидете спремни да се вратите дома, Galaxy Watch5 Pro лесно ќе ве однесе со Track back, што ве враќа на патот на по кој сте дошле.[17] 

Цена и достапност[18]

Galaxy Watch 5 и Galaxy Watch 5 Pro се достапни во предпродажба на одредени пазари почнувајќи од 10 август, а во малопродажба ќе бидат достапни почнувајќи од 26 август.

Galaxy Watch5 нуди стилски и минималистички дизајн, како и перформанси кои ви помагаат да постигнете повеќе секој ден. Доаѓа со сосема нови привлечни неутрални опции за бои, со голем екран од 44 мм достапна во графитна, сафирна и сребрена и мал екран од 40 мм достапна во графитна, розово-златна и сребрена со виолетово ремче којасовршено одговара на Galaxy Z Flip4. Galaxy Watch5 ќе биде достапен по препорачана малопродажна цена почнувајќи од14.999 денари за верзијата Bluetooth и 17.999 денари за верзијата LTE. 

За оние кои бараат авантура, издржливост, перформанси и стил, Galaxy Watch5 Pro е за вас. Истиот ќе биде достапен во титани црна и титан сива боја, со екран од 45 мм, по препорачана малопродажна цена од 24.999 денари за верзијата Bluetooth и 31.999 денари за верзијата LTE. 

Доколку во периодот од 10.8. до 25.8. купите Galaxy Watch5 или Watch5 Pro, добивате Galaxy Buds Live како подарок во вредност од 10 .999 денари. 

За повеќе информации посетете ја веб страната: https://www.samsung.com/mk/offer/preorder-galaxy-watch5

 Galaxy Watch5 & Galaxy Watch5 ProСпецификација на производи[19][20]

###

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја Newsroom на Samsung на http://news.samsung.c

[1] Овие перформанси се наменети само за општо здравје и фитнес цели. Тие не се наменети за откривање, дијагностицирање или лекување на каква било медицинска состојба или болест. Достапноста на овие функции може да варира во зависност од пазарот или уредот. Потребен е паметен телефон Galaxy со Android 8.0 или понова верзија, 1,5 GB RAM или повисока и најновата верзија на апликацијата Samsung Health (верзија 6.22 или повисока).

[2]Достапноста на сензорот може да се разликува од пазарот.

[3] Наменет само за општа благосостојба и фитнес цели. Не е наменет за откривање, дијагностицирање, лекување, следење или управување со каква било медицинска состојба или болест. Сите здравствени информации до кои се пристапува преку уредот и/или апликацијата не треба да се сметаат за медицински совет. Корисниците треба да побараат каков било медицински совет од лекар. Не мерете го составот на телото ако имате вграден пејсмејкер или други вградени медицински помагала. Не мерете го составот на телото ако сте бремени. Резултатите од мерењето можеби не се точни ако сте помлади од 20 години.

[4] За да измерите, одберете ја вашата вежба пред да започнете со вежбање.

[5] За да измерите, изберете „Running“ на часовникот и трчајте најмалку 5 km/h на минимално растојание од 2,5 km. Само за трчање на отворено.

[6] Sleep Performance е наменет само за општа благосостојба и фитнес цели. Не е наменет за откривање, дијагностицирање, лекување на каква било медицинска состојба или нарушување на спиењето. Мерењата се само за ваша лична референца. Консултирајте се со медицинско лице за совет.

[7]За да го снимите вашето 'рчење, носете го часовникот додека спиете и поставете го телефонот на стабилна површина во близина на вашата глава, како што е ноќниот ормар, со долниот дел од телефонот свртен кон вас.

[8] За резултатите од примерокот за спиење, корисникот мора да го носи часовникот додека спие најмалку 7 ноќи и да пополни анкета.

[9] Потребни се најновите верзии на мобилната апликација Samsung Clock (v. 12.1.10.5 или понова верзија), мобилната апликација Samsung SmartThings (v. 1.7.59.23 или понова верзија) и мобилната апликација SmartThings Framework (v1.4.1 или понова верзија). Достапно на паметни уреди кои се регистрирани со SmartThings.

[10] За известување за контакт за итни случаи потребна е мрежна врска. На точноста на GPS може да влијаат пречките на сателитскиот сигнал, како што се зградите.

[11] Споредено со Galaxy Watch4

[12] Споредено со Galaxy Watch4. Врз основа на тврдоста на Викерс измерена при постојано оптоварување од 200 gf.

[13] Потребна е мрежна врска.

[14] Достапноста на апликацијата може да се разликува од пазар, оператор или уред. За некои апликации може да важат такси за претплата.

[15] Достапноста на апликацијата може да се разликува од пазар, оператор или уред. За некои апликации може да се применуваат такси за претплата.

[16] Не оставајте го уредот и ременот во близина на магнетни полиња. Картичките со магнетни ленти, вклучувајќи кредитни картички, телефонски картички, книшки и карти за патување, може да се оштетат во близина на магнетни полиња.

[17] Обезбедено кога датотека маршрута во формат GPX се поврзува за пешачење и возење велосипед, а маршрутата е поставена како цел во поставките за Samsung Health.

[18] Достапноста може да варира во зависност од пазарот, моделот и спарениот паметен телефон.

[19]Достапноста може да варира во зависност од пазарот, моделот и спарениот паметен телефон.

[20] Сите функции, карактеристики, спецификации и други информации за производот дадени овде, вклучително, но не ограничувајќи се на придобивките од производот, дизајнот, цените, компонентите, перформансите, достапноста и можностите, се предмет на промена без претходна најава.

[21]Мерено без здравствен сензор.

[22] Измерено без ремен.

[23] Вистинскиот век на батеријата може да варира во зависност од мрежното опкружување, шемите на користење и други фактори.

[24]Wear OS Powered by Samsung работи со телефони со најновата верзија на Android (со исклучок на верзијата Go и телефоните без Google Play Store). Поддржаните спецификации може да варираат од платформа до пазар, а компатибилноста е предмет на промена.

[25]LTE поврзувањето е достапно само во моделите LTE.

[26]Активирањето на уредот е достапно само откако ќе се поврзете со паметен телефон што поддржува услуги на Google Mobile. Компатибилните уреди може да се разликуваат во зависност од пазарот, операторот или брендот на уредот.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА ГО ПОДДРЖА ТУРНИРОТ ВО МАЛ ФУДБАЛ НА СПОРТСКО РАДИО

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА ГО ПОДДРЖА ТУРНИРОТ ВО МАЛ ФУДБАЛ НА СПОРТСКО РАДИО

Уредите за носење на Huawei сега се целосно интегрирани со Strava

Уредите за носење на Huawei сега се целосно интегрирани со Strava

„Фешн груп“: Новата модна приказна е за индивидуалноста и креативноста на нашите вработени

„Фешн груп“: Новата модна приказна е за индивидуалноста и креативноста на нашите вработени

М-р Јелена Мициќ од „Аџибадем Систина“ со презентација на 7.Конгрес на фармацевти

М-р Јелена Мициќ од „Аџибадем Систина“ со презентација на 7.Конгрес на фармацевти

А1 Македонија ја одбележа Светската недела за Грижата на корисници

А1 Македонија ја одбележа Светската недела за Грижата на корисници

Аутомакедонија со електричен автобус, вовед во урбаната електромобилност

Аутомакедонија со електричен автобус, вовед во урбаната електромобилност

Кој спои оригиналност, уникатност и урбана мода во еден настан?

Кој спои оригиналност, уникатност и урбана мода во еден настан?

Мистеријата за бебешката мафија и исчезнувањето на новороденчињата, во психолошката драма ,,Калап“

Мистеријата за бебешката мафија и исчезнувањето на новороденчињата, во психолошката драма ,,Калап“

Промоција на романот „Хотел меѓу две војни“ од Александар Русјаков во Битола

Промоција на романот „Хотел меѓу две војни“ од Александар Русјаков во Битола