26 Мај, 2018
0.6082
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Објавено во: Стил 20 Април, 2018

Само еден алкохолен пијалок дневно може да го скрати вашиот живот, покажа новата студија на Универзитетот Кембриџ.

Истражувањето направено на 600.000 луѓе кои пијат алкохол покажа дека конзумирањето на пет до десет пијалоци неделно веројатно ќе го скрати животот до шест месеци.

Намалувањата на животот се зголемува со зголемување на внесот на алкохол, а оние кои пијат 18 или повеќе пијалоци неделно губат до пет години живот.

Експертите велат дека резултатите од оваа студија ја доведуваат во прашање тезата дека умереното внесување алкохол е добро за здравјето.

Сепак, тие нагласуваат дека конзумирањето на било која количина на алкохол го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања. За секој 12,5 единици алкохол неделно се зголемува ризикот: 14 отсто за мозочен удар, 24 проценти за фатална хипертензивна болест, девет отсто за срцева слабост, а 15 проценти за фатална аортна аневризма.

Пиењето алкохол е поврзано со помал ризик од не смртоносни срцеви заболувања, но научниците велат дека придобивките се превземени со зголемени ризици за други форми на срцеви заболувања.

Можеби ќе ве интересира

Крај на шестгодишната доминација на МЗТ Скопје во Македонија, титулата се врати кај Работнички

Крај на шестгодишната доминација на МЗТ Скопје во Македонија, титулата се врати кај Работнички

Мајкл Даглас ќе открива споменик во Белград

Мајкл Даглас ќе открива споменик во Белград

ШОКАНТНИ СУМИ, ЧУДЕН БИЗНИС: По кралската венчавка, гостите ги продаваа подарок-кесичките

ШОКАНТНИ СУМИ, ЧУДЕН БИЗНИС: По кралската венчавка, гостите ги продаваа подарок-кесичките

НАЈСКАПИ ГРАДОВИ ВО ЕВРОПА: Ова се 5 места каде што ќе платите малку повеќе

НАЈСКАПИ ГРАДОВИ ВО ЕВРОПА: Ова се 5 места каде што ќе платите малку повеќе

ВЕСНА БЕЈБИ ГИ ПОДУЧУВА ГЛУМА ДЕЦАТА ОД СОС СЕЛОТО: Сонцето грее еднакво за сите

ВЕСНА БЕЈБИ ГИ ПОДУЧУВА ГЛУМА ДЕЦАТА ОД СОС СЕЛОТО: Сонцето грее еднакво за сите

БЕЗ ВИСОКИ ПРЕМИИ И БЕЗ ТЕЛЕФОНСКО ГЛАСАЊЕ: Кој ќе си замине од Валандово со 1.500 евра?

БЕЗ ВИСОКИ ПРЕМИИ И БЕЗ ТЕЛЕФОНСКО ГЛАСАЊЕ: Кој ќе си замине од Валандово со 1.500 евра?

Интервју пијанистка Дуња Иванова: Најтешко е да ги натерате луѓето да размислуваат надвор од рамката

Интервју пијанистка Дуња Иванова: Најтешко е да ги натерате луѓето да размислуваат надвор од рамката

Бугарски фудбалски клуб сака да се натпреварува во македонското првенство

Бугарски фудбалски клуб сака да се натпреварува во македонското првенство

СЕ БАРААТ ЛУЃЕ ЗА ПАТУВАЊЕ: Се дава џепарлак од 60.000 долари

СЕ БАРААТ ЛУЃЕ ЗА ПАТУВАЊЕ: Се дава џепарлак од 60.000 долари