06 Јуни, 2020
0.0188

Само 20 проценти излезност на изборите во Авганистан

Објавено во: Свет 29 Септември, 2019

Само 20 проценти е излезноста на изборите кои вчера се одржаа во Авганистан. 

Ова е голем пад во споредба со околу 7 милиони гласачи кои гласаа на претходните претседателски избори во 2014 година.

На авганистанските претседателски избори според неофицијалните процени, излегле малку повеќе од два милиона луѓе или околу 20 отсто од регистрираните гласачи, изјави во неделата претставник на државната изборна комисија, со што се зголемуваат стравувањата дека слабиот одѕив ќе наштети на изборниот процес.

„Овие избори беа најчисти и најфер во однос на претходните гласања“, рече Хава Алам Нуристани, претседателка на Независната изборна комисија, по завршувањето на гласањето.

И покрај талибанските закани со напади, два милиона Авганистанци излегоа на изборите кои се сметаат за голем тест за способноста на владата поддржана од Западот да ја заштити деморкатијата.

Претходните избори беа оспорени со обвинувања за изборна измама, десетици жртви и тврдења дека изборната комисија не била независна. Таквите обвинуваа се надвија и на саботните избори. Влошената ситуација и талибанските закани сигурно одвратиле многу гласачи да излезат. Талибанските бунтовници нападнаа неколку изборачки места, но големите безбедносни мерки спречија големо насилство.

Прелиминарните резултати не се очекуваат пред 19-ти октомври, а конечните ќе бидат познати дури во првата седмица од месец ноември. Ако ниту еден кандидат не освои повеќе од 50 отсто од гласовите, ќе има втор круг во кој ќе одат двата водечки кандидати. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот