12 Август, 2020
0.0190

САМО 15.000 ЗА БАЛКАНОТ: Германија го ограничува бројот на работни визи

Објавено во: Економија 07 Јули, 2020

Германија го ограничува бројот на работни визи на 15.000 за Балканот. 

Земјата размислува дали да ги продолжи правилата за вработување на нискоквалификувана работна сила од нашиот регион. 

Правилото е воведено во 2016 година и се очекува да важи до крајот на оваа година. 

Од германското Сојузно министерство за труд,  велат дека управувањето со миграцијата е можно со издавање дозволи, односно визи, во согласност со потребите на пазарот на трудот, доколку за специфични работни места нема кандидати од Германија или други земји од ЕУ.

Западен Балкан има квалификувани занаетчии, а во Германија  се потребни ѕидари, водоводџии, електричари, столари.

Инаку, во Германија има нешто повеќе од 100.000 луѓе со македонско потекло, покажаа бројките на Евростат. 

Во земјата бројот на невработени се очекува да скокне над 5 милиони. 

Можеби ќе ве интересира

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата