22 Септември, 2021
0.0226

Сафет Бишевац за „Фактор“: Со ВМРО-ДПМНЕ имаме исти ставови за обновата на Македонија

Објавено во: Македонија 11 Март, 2020

Сафет Бишевац откако синоќа се најде на пратеничката листа во Изборната единица 1 како номиниран од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за „Фактор“ вели дека генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, не ја зборува вистината кога изутринава тврдеше дека барал да биде пратеник од редовите на владеачката партија.

- Николовски не ја зборува вистината, бидејќи јас имав понуда да работам во Центарот за комуникации на СДСМ, иако ја одбив бидејќи имам сосема поинакви ставови и гледишта за начинот на нивното владеење, вели Бишевац, кој синоќа беше во центарот на вниманието на социјалните мрежи како личност која „го променила партискиот дрес“, додека во спротивна насока заминале Панчо Минов и Зекир Рамчиловиќ.

Кандидатот од Студеничани, како што стои на кандидатската листа, е големо изненадување со оглед дека тој на претпоследните парламентарни избори беше пратеник од СДСМ и коалицијата, учесник во Шарена револуција и голем критичар на Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ. Но, по доѓањето на Зоран Заев на власт, Бишевац стана критичен кон неговите политики. Тој стана негов остар критичар во последните месеци.

Тврди дека со најголемата опозициска партија делат исти ставови за, како што вели тој, обновата на Македонија.

- Заеднички гледишта кои ги имам со ВМРО-ДПМНЕ се пред се заложбата за обнова на државниот систем, за кој сметам дека е руниниран во последните три години и дека секој треба да помогне во истото без разлика од кои национални и други групи доаѓа, вели Бишевац.

Со оглед на тоа што е на 9.позиција како кандидат за пратеник од ИЕ1 неизвесни се шансите дали по 12 април ќе се најде во новиот парламентарен состав.

- Јас сум повикан да помогнам како докажан интелектуалец и не е важно што ќе се случува на 12 април, туку што следува понатаму откако ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт, смета кандидатот за пратеник.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе