22 Февруари, 2020
0.0179

САД ПРЕД ОДЛУКА, ЈУНКЕР „ПУКА“ ОД ОПТИМИЗАМ: Ќе има ли нови царини за автомобилите од ЕУ?

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2019

САД до средината на ноември треба да се изјасни за одлуката дали ќе ги зголемат царините на автомобили и резервни делови кои доаѓаат од ЕУ а токму оваа одлука беше одложена во мај кога Трамп така одлучи.

Европските функционери засега се оптимистични дека ќе има критики но дека сепак додатни царини за автомобилите нема да има.

Жан Клод Јункер го рекол тоа во интервју за германски Зидојче Цајтунг притоа искажувајќи оптимизам.

Сепак доколку тие мерки бидат воведени пред се ќе ги погодат германските произведувачи како што се Folksvagen, BMW или Dajmler но од друга страна американскиот министер Вилбур Рос навестил дека можеби нема да мораат да воведуваат нови царини.

Рос ги посочил неговите очекувања дека по преговорите со поединечни фирми кои ги имале а се однесуваат на инвестицоните планови ќе вродат со плод за да нема потреба од спроведување на планот за нови царини.

-Имавме добри разговори со „европски, јапонски и корејски пријатели“ каде се наоѓа главниот произведувч на автомобил-потенцирал Рос.

Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце