10 Август, 2020
0.0163

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

Објавено во: Свет 08 Јули, 2020

САД официјално се повлекоа од Светската здравствена организација (СЗО) по наредбата на претседателот Доналд Трамп, кој ја обвини организацијата за лошо менаџирање со пандемијата на Ковид-19.

Ова го потврди американскиот сенатор Роберт Менедез, кој е член на Комисијата за надворешни работи на Сенатот.

„Конгресот е известен дека претседателот официјално ги повлече Соединетите држави од СЗО во услови на пандемија“, твитна Менедез.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка