06 Октомври, 2022
0.0304

„СÈ Е ОДНАПРЕД ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

Објавено во: Свет 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Американската влада намерно ја планирала посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван за да предизвика криза и да го зголеми своето воено присуство во регионот, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

– САД имаат навика прво да создаваат проблем, а потоа да го користат за спроведување на своите стратешки планови. Има знаци дека со планирањето на ненајавена посета на Пелоси, САД повторно го искористија својот стар трик и во моментов ја користат можноста да го зголемат своето воено присуство во регионот, нагласи тој, а пренесува ТАСС.

Кинеската Народноослободителна армија (ПЛА) во четвртокот започна големи воени вежби во областите околу Тајван. Вежбите, објавени во вторникот вечерта, следуваа веднаш откако претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, пристигна во посета на Тајпеј.

Тајван е управуван од локална администрација од 1949 година кога преостанатите сили на Куоминтанг предводени од Чианг Каи-шек (1887-1975) биле поразени во кинеската граѓанска војна и се засолниле на островот. Тајван го зачувал знамето и неколку други симболи на Република Кина кои постоеле пред комунистите да го заземат копното.

Според официјалниот став на Кина, кој го поддржуваат повеќето земји, вклучително и Русија, островот Тајван е една од кинеските провинции.


ФОТО: EPA/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?