29 Ноември, 2020
0.0281

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Октомври, 2020

Откриени се над 80 мутации на новиот коронавирус.

Ова го открија руски научници. 

„Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ откри повеќе од 80 мутации на коронавирусот“, соопшти генералниот директор на тој центар, Ринат Маскјутов.

Тој изјави дека овие мутации не влијаат на ефикасноста на вакцината која ја развиваат, објави ТАСС.

Има повеќе од 80 замени на нуклеотиди, кои не се вклучени во меѓународните бази на податоци.

Русија на 11 август објави дека ја регистрирала вакцината против коронавирус „Спутник V“. 

Оваа вакцина ја разви Центарот за истражување Гамалеја при Министерството за здравство. Клиничките испитувања се завршени во јуни и јули.

Ова е нов вирус од кој се заразени 41.1 милиони луѓе во светот. 

Во Русија вирусот беше потврден кај повеќе од 1.4 милиони луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона