02 Јули, 2022
0.0298

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, ги обвини Русите нарекувајќи ги крадци кои го крадат украинското жито за да го продадат во странство. Кулеба е категоричен дека товарат жито на бродови кои потоа го испраќаат преку Босфор на продажба во странство.

„Ги повикувам сите земји да бидат внимателни и да ги отфрлат сите такви понуди. Не купувајте украдено. Не дозволувајте да станете соучесник во руските злосторства“, напиша Кулеба на Твитер, пренесува британскиот јавен сервис Би-Би-Си.

Медиумот сепак напоменува дека нема потврда за овие тврдења на шефот на украинската дипломатија и дека Русија денеска ги отфрлила како „фалсификувани“ фотографиите на кои се гледа како бродови товараат жито на Крим.


ФОТО: CNN Print Screen

Можеби ќе ве интересира

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица