18 Јануари, 2021
0.0247

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

Објавено во: Свет 15 Август, 2020

Русија започна со производство на вакцината против вирусот „ковид 19“, објави денес агенцијата Интерфакс, повикувајќи се на Министерството за здравство.

Русија соопшти дека вакцината што ја разви московскиот институт „Гамалеја“ е прва што се произведува во светот. Треба да биде на пазарот на крајот на месецот.

Некои научници рекоа дека стравуваат дека Москва го ставила националниот престиж пред безбедноста, пренесува Ројтерс.


Можеби ќе ве интересира

Поради страв од коронавирусот, човек три месеци живеел на аеродром

Поради страв од коронавирусот, човек три месеци живеел на аеродром

Или карантин или бегалски камп - Германија со строги мерки

Или карантин или бегалски камп - Германија со строги мерки

ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Коронавирусот откриен во сладолед во Кина

ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Коронавирусот откриен во сладолед во Кина

За да одат на село им треба негативен корона тест

За да одат на село им треба негативен корона тест

ВО ЛОНДОН ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ 24 ЧАСА - нов план за да се заштитат најранливите

ВО ЛОНДОН ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ 24 ЧАСА - нов план за да се заштитат најранливите

Непозната состојбата на Навални: На адвокатите не им било дозволено да го видат

Непозната состојбата на Навални: На адвокатите не им било дозволено да го видат

НЕ САМО ШТО ЈА ПОБЕДИЈА КОРОНАТА, ТУКУ ЈА ВИВНАА И ЕКОНОМИЈАТА - кинескиот БДП порасна за 6,5 отсто во четвртиот квартал

НЕ САМО ШТО ЈА ПОБЕДИЈА КОРОНАТА, ТУКУ ЈА ВИВНАА И ЕКОНОМИЈАТА - кинескиот БДП порасна за 6,5 отсто во четвртиот квартал

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија