28 Септември, 2022
0.0294

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

Објавено во: Економија 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Русија е победник на енергетскиот пазар, пишува колумнистот на Блумберг Хавиер Блас.

Според него, Русија успешно се справува со санкциите на ЕУ, додека самата Унија оваа есен би можела да се соочи со голема енергетска криза.

-Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“, заработувајќи стотици милиони долари секој ден за да ја финансира инвазијата на Украина и да купи домашна поддршка за војната. Откако европските санкции против рускиот извоз на сурова нафта ќе започнат од ноември, владите во регионот ќе се соочат со тешки избори бидејќи енергетската криза ќе почне да ги гризе потрошувачите и компаниите, пишува Блас.

Блас вели дека во јули руското производство на нафта се вратило на нивото пред почетокот на рускиот напад врз Украина, во просек од 10,8 милиони барели дневно.

„Русија најде нови купувачи за милионите барели дневно што европските рафинери на нафта престанаа да ги купуваат поради самонаметнати санкции“, напиша колумнист кој пишува за енергијата и суровини за агенцијата Њујорк.

Поголемиот дел од таа сурова нафта оди во Азија, особено во Индија, како и во Турција и на други места на Блискиот Исток, тврди тој.

Блас изјави дека нафтата Брент е околу 100 долари за барел, а бидејќи Русија може да понуди помали попусти, големи средства одат во Кремљ, а енергетските санкции против Москва не функционираат.

Според неговите зборови, рускиот претседател Владимир Путин може да си дозволи да се откаже од приходите од продажбата на гас во Европа, која се подготвува за големи поскапувања на гасот и потенцијален недостиг.

ФОТО: EPA/ALEXEY NIKOLSKY


Можеби ќе ве интересира

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?