20 Јануари, 2021
0.0197

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2020


Со години, владата даваше слатки ветувања за безусловна поддршка за членството на Северна Македонија во ЕУ, а за резултатот што го гледаме денес - премногу доцна се сети владата, дека мора да го брани националниот интерес и затоа падна во изолација, коментира Румен Радев, бугарскиот претседател на денешната прес-конференција.

Шефот на Бугарија, чија партија е опозиција, прогнозира дека епилогот во декември е потпишување на нова декларација помеѓу македонскиот и бугарскиот премиер - Зоран Заев и Бојко Бориосв.

- Владата неуспешно се обиде да ги убеди нашите европски партнери дека условите од нашата позиција на национална рамка, усвоена со консензус од парламентот, мора да бидат поставени во рамката за преговори. Затоа, сега би била голема грешка ако премиерите Борисов и Заев играат малку театар за публиката и повторно потпишат список со желби во форма на декларација, како што е договорот од 2018 година - без јасни критериуми, без механизми за верификација и без показатели за исполнување, предупреди Радев.

Имаме најголем интерес и желба нашите браќа од Република Северна Македонија да ја добијат нивната европска перспектива и затоа мора сега да почекаме да се смират емоциите и да се вооружиме со трпеливост за отворен и смирен разговор за да можеме да ги видиме многу јасно позициите на обете страни, смета Радев.

Бугарскиот претседател смета дека зад оваа фасада продолжуваат да гнијат проблемите што ги носи режимот на Тито и неговата идеологија  Бугарија треба да ги одобри преговорите на Македонија со ЕУ откако, вели тој, ќе бидат признаени објективни историски факти и кога процесите на искоренување на говорот на омраза и злоупотребата на бугарскиот  национален идентитет и суверенитет ќе станат одржливи и неповратни.

- Во спротивно тоа би значело, наместо интеграција на нашите партнери, интегрирање на проблеми. Бугарија е одговорна членка на ЕУ и не може да си го дозволи тоа, заклучи шефот на државата


Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Кинеската вакцина е најбезбедна, епидемијата ќе помине побрзо од она што мисли 99 отсто од населението

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Биле уплашени, а Алексиќ им викал на цел глас: По обвинувањата за силување, притвор за српскиот актер

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони