02 Јуни, 2020
0.0221

Рубен Корубин: сликарски великан на емоциите со своја јубилејна изложба

Објавено во: Стил 09 Октомври, 2019

Големиот македонски сликарски мајстор, Рубенс Корубин, академски уметник на врвот на македонското современо сликарство, со неверојатен осет за емоција и деликатна визија, ја претстави својата јубилејна изложба во „Чивте амам“ насловена како „Ателје, радоста на сликањето“. 

Преку ова, тој одбележува и 70 години живот и 45 години од дипломирањето на Ликовната академија во Белград. Местото на одржувањето беше премало да ги собере сите негови обожаватели и пријатели но и сите негови раскошни дела кои ги создавал низ годините. Точно се осети дека на луѓето им треба ваков тип на уметност, а Корубин несебично тоа го сподели со нив. 

Ведар и насмеан, среќен и полн со животен елан се обрати пред присутните, а за него убав пригоден збор кажаа и министерот за култура Хусни Исмаили, Д-р Кирил Пенушлиски и Дита Керими- Старова, директорката на просторот. Во публиката беа и неговото семејство и сопругата Лиле, вечната муза на уметникот, чија убавина се распостила на дел од сликите.

Машки Магазин доловува повеќе од атмосферата на јубилејната изложба.

Можеби ќе ве интересира

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!