09 Јули, 2020
0.0219

Ретерира ли Уставен суд за помилувањата - точката одложена

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Ретерира ли Уставниот суд од намерите да одлучува за помилувањата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов, со кое обвинетите од СЈО за кривични дела кои произлегоа од бомбите, имаше шанси да станат слободни луѓе.

Дали под притисок на јавноста, или затоа што во Собранието веќе почна постапката за автентично толкување, уставните судии на денешната седница ја одложија точката за одлучување за нацрт-решението за поништувањето на помилувањата кои ги даде поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов.

Предлогот беше на уставниот судија Осман Кадриу, а потоа со мнозинство гласови, судот одлучи да ја одложи одлуката. 

Образложението беше дека во Собранието веќе започнала постапка за автентично толкување на членови од Законот за помилување. Решението со кое се поведува постапка за законите за помилување, како што рече Кадриу, има допирни точки со некои денешни предмети на разгледување од Уставниот суд.

„Судот е известен дека пред парламентот се води постапка за автентично толкување на овие членови од Законот за помилување“, рече Кадриу.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ РАЗГОВОРОТ СО ЛАЖНАТА ГРЕТА: Заев се сложува дека Макрон е ужасен

(ВИДЕО) СЕ ПОЈАВИ РАЗГОВОРОТ СО ЛАЖНАТА ГРЕТА: Заев се сложува дека Макрон е ужасен

Од утре е задолжителен ПЦР тест за влез во Македонија

Од утре е задолжителен ПЦР тест за влез во Македонија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Коронавирусот однесе осум животи, нови 163 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Коронавирусот однесе осум животи, нови 163 заразени

(ВИДЕО) Никола Димитров ги повика граѓаните да гласаат, ако не тоа ќе биде бело знаме за правдата

(ВИДЕО) Никола Димитров ги повика граѓаните да гласаат, ако не тоа ќе биде бело знаме за правдата

Атиџе Муратова ја сними својата прва студиска песна

Атиџе Муратова ја сними својата прва студиска песна

ГДУ бараат затворање на најголемиот загадувач на воздухот во Кочани

ГДУ бараат затворање на најголемиот загадувач на воздухот во Кочани

Порнографски содржини со девојки и жени од гевгелиско се ширени на социјални мрежи

Порнографски содржини со девојки и жени од гевгелиско се ширени на социјални мрежи

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИТЕ, АМА И НА ОЗДРАВЕНИТЕ - 163 заразени и осум починати денеска

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИТЕ, АМА И НА ОЗДРАВЕНИТЕ - 163 заразени и осум починати денеска

Македонски концепт до бизнис заедницата: Нашата програма содржи одржливи економски политики на краток и среден рок

Македонски концепт до бизнис заедницата: Нашата програма содржи одржливи економски политики на краток и среден рок