16 Јануари, 2021
0.0179

РЕСТРИКЦИИ: Mногу европски престолнини одат во карантин

Објавено во: Свет, Корона Вирус 16 Октомври, 2020

Се затвораат европските престолнини поради коронавирусот. 

Мадрид, Париз, Лондон, како и десетици други градови на континентот од оваа недела повторно се под строг режим на ограничено движење на населението поради ширењето на епидемијата на коронавирусот.

Британската влада објави дека на жителите на Лондон ќе им биде забрането да се собираат во следните шест недели, почнувајќи од сабота.

„Во борбата против коронавирусот за Лондон ова е клучен момент“, рече градоначалникот Садик Кан.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави повторно воведување вонредна состојба и полициски час од 21 до 6 часот наутро во девет града.

Во Шпанија, по објавувањето на алармантната состојба, забрането е движењето на жителите на Мадрид внатре и надвор од главниот град доколку не е потребно, објави „Синхуа“.

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и премиерите на 16 провинции се согласија да ги засилат мерките во врска со задолжителното носење маски и затворањето на баровите во областите каде има ширење на вирусот.

Канцеларката изјави дека ефективноста на мерките ќе се оценува континуирано и дека може да следуваат нови, објави „Ројтерс“.

Во Италија во средата беше забележан рекорден раст на бројот на заразени од почетокот на пандемијата во март – има вкупно 7.332, но односот помеѓу бројот на тестирани и заразени е низок процентуално.

Во оваа фаза особено загрижува состојбата во северната провинција Ломбардија, каде што има повеќе од 1.800 новоинфицирани за еден ден. Од нив 1.032 беа нови случаи само во Милано. 

Координаторот на одделението за интензивна нега во Ломбардија, д-р Антонио Песенти, тврди дека не е исклучена можноста за воведување карантин за Милано.

СЗО повика на строги мерки за Европа со цел да се спасат животи. 

Во светот веќе има 39.2 милиони заразени со коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика