25 Мај, 2022
0.0219

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

Објавено во: Свет 15 Јануари, 2022

Европскиот регулатор за лекови (ЕМА) препорача да се додаде ретко воспаление на 'рбетот наречено миелитис како несакан ефект на вакцината ковид на АстраЗенека, пренесува Ројтерс.

Комитетот за безбедност на Европската агенција за лекови (ЕМА), исто така, препорача да се вклучи слично предупредување и за вакцината со само една доза Џонсон и Џонсон уште во октомври, и ја повтори одлуката во петокот.

Трансверзниот миелитис е воспаление на едната или двете страни на 'рбетниот мозок и може да предизвика слабост во рацете или нозете, сензорни симптоми или проблеми со функцијата на мочниот меур или цревата.

„Во моментов не постои потврден механизам кој е потврден со кој вакцината против Ковид-19 би можела да предизвика многу редок несакан ефект трансверзен миелитис“, рече портпаролот на AstraZeneca.

Сепак, Комитетот на ЕМА, по прегледувањето на податоците, заклучи дека постои разумна можност за причинско-последична врска помеѓу двете вакцини и воспалението.

Регулаторната агенција не даде никакви информации за тоа колку такви случаи биле пријавени по вакцинацијата, но рече дека и ова е додадено како несакана реакција со непозната фреквенција на информациите за производот.

Вакцината на AstraZeneca се соочи со неколку неуспеси, вклучително и одложување на производството и испитувања од страна на регулаторите по ретки случаи на тешки несакани ефекти како што се згрутчување на крвта со ниски тромбоцити, што доведе до тоа неколку земји да ја ограничат или прекинат нејзината употреба.

Помеѓу 1.809 случаи на состојба наречена тромбоза со синдром на тромбоцитопенија пријавени во светот, се вели дека 1.643 биле пријавени по првата доза и 166 по втората.


Можеби ќе ве интересира

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО УНГАРИЈА ПРОГЛАСИ ОРБАН: „Војната во Украина е закана за земјата, мерката тапува на сила од полноќ“

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО УНГАРИЈА ПРОГЛАСИ ОРБАН: „Војната во Украина е закана за земјата, мерката тапува на сила од полноќ“

ШОЈГУ ДАДЕ ЗАПРЕПАСТУВАЧКА ИЗЈАВА:„Украина ја опремуваат со нуклеарно оружје-се плашат од пораз“

ШОЈГУ ДАДЕ ЗАПРЕПАСТУВАЧКА ИЗЈАВА:„Украина ја опремуваат со нуклеарно оружје-се плашат од пораз“

100.000 ВОЈНИЦИ ВО БЛИЗИНА НА РУСКАТА ГРАНИЦА ВО ГОТОВНОСТ: Дали НАТО влегува во војна, еве што вели Столтенберг

100.000 ВОЈНИЦИ ВО БЛИЗИНА НА РУСКАТА ГРАНИЦА ВО ГОТОВНОСТ: Дали НАТО влегува во војна, еве што вели Столтенберг

НЕМА ПОТРЕБА ОД МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ЕВРОПА, НО ГЕРМАНИЈА НАРАЧА 40.000 ВАКЦИНИ: Досега 131 потврдени случаи на мајмунски сипаници

НЕМА ПОТРЕБА ОД МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ЕВРОПА, НО ГЕРМАНИЈА НАРАЧА 40.000 ВАКЦИНИ: Досега 131 потврдени случаи на мајмунски сипаници

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

НАЈМОЌНИТЕ ХАУБИЦИ ПРИСТИГНАА ВО КИЕВ-ПОДАРОК ​​ОД САД ЗА УКРАИНА: „Ова оружје не приближува до победата“-генералот Качур за Њујорк тајмс

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

„РУСИТЕ ГО КРАДАТ УКРАИНСКОТО ЖИТО И ГО ПРОДАВААТ ВО СТРАНСТВО“: Кулеба тврди-товарат жито на бродови кои заминуваат преку Босфор

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

ГЛАВНАТА УРЕДНИЧКА НА РТ СО ШОКАНТЕН ИСПАД-РУСИЈА МОРА ПОБЕДИ ИЛИ...„Работите ќе завршат лошо за човештвото“

ГИНАТ ЗА „ГРСТ“ ДОЛАРИ - ПУТИН СО БОНУСИ ГИ НАВЛЕКУВА ЛУЃЕТО ВО АРМИЈАТА: Колку заработува руски војник за 3 месеци

ГИНАТ ЗА „ГРСТ“ ДОЛАРИ - ПУТИН СО БОНУСИ ГИ НАВЛЕКУВА ЛУЃЕТО ВО АРМИЈАТА: Колку заработува руски војник за 3 месеци