10 Декември, 2019
0.0152

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Објавено во: Економија 12 Ноември, 2019

Сашо Дракуловски си заминува од директорската позиција во Сава осигурување, дознава Фактор. 

Според нашите сознанија, на овој чекор се одлучил поради лични причини, како и поради свои идни планови. 

Дракуловски заминува од директорската позиција, но засега не се соопштува кој ќе го замени раководењето на компанијата. Промените во менаџментот на Сава осигурување не се официјално потврдени.

Дракуловски е генерален директор на компанијата од крајот на минатата година, период во кој успешно ја извршуваше својата функција. 

Сава осигурување е во сопственост на словенечката компанија Сава Ре која во 2007 година го откупи мнозинскиот пакет акции од Табак Осигурување. Во ноември 2011 година компанијата го заврши процесот на ребрендирање и стана „Сава осигурување“ а во мај 2019 година станува Осигурителна групација Сава (SavaInsuranceGroup).


Можеби ќе ве интересира

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

ДВЕ ГЛАВНИ НАГРАДИ ОД 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ: Скенирајте фискални и добијте од 1000 па до 100 илјади денари

ДВЕ ГЛАВНИ НАГРАДИ ОД 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ: Скенирајте фискални и добијте од 1000 па до 100 илјади денари

Ангеловска: Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку „Купи куќа, купи стан“

Ангеловска: Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку „Купи куќа, купи стан“

Кој во Штип а кој во Гевгелија ги прави најголемите пари?

Кој во Штип а кој во Гевгелија ги прави најголемите пари?

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

К-15 не им следува на сите вработени: Кога го губи работникот правото на регрес?

К-15 не им следува на сите вработени: Кога го губи работникот правото на регрес?

Дел од скенирачите на фискални сметки се офајдија, што е со останатите на кои не им легнаа пари од „Мој ДДВ“

Дел од скенирачите на фискални сметки се офајдија, што е со останатите на кои не им легнаа пари од „Мој ДДВ“

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата