22 Септември, 2021
0.0229

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, НО И НА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ ВО СРБИЈА - денеска 303 нови случаи

Објавено во: Балкан 01 Август, 2021

Расте бројот на новозаразени, но и хоспитализирани пациенти во Србија.

Според официјалните податоци, во последните 24 часа, четири лица починале како резултат на коронавирусот во Србија, така што вкупниот број на жртви е 7.118, објавено е на веб -страницата на Министерството за здравство covid19.rs.

Од последниот пресек на ситуацијата во Србија, 6.063 луѓе се тестирани за коронавирус, од кои 303 се новозаразени.

Има осум пациенти на апарати за дишење.

Вкупно 431 лице се хоспитализирани.

Од почетокот на епидемијата, официјално се потврдени 722.221 случаи на инфекција во Србија.

Стапката на смртност е 0,99 проценти.

До 15 часот на 1 август 2021 година, во Србија беа тестирани вкупно 4.677.471 лице .

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација во Белград, Марјан Ивануша, посочи дека најдобрата заштита од вирусот корона е вакцинацијата, нагласувајќи дека никој не може со сигурност да потврди дека е можно целосно да се искорени овој вирус.

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води