16 Јули, 2020
0.0240

РАСТЕ БРОЈОТ НА УЛТРА БОГАТИ ЛУЃЕ: Tие се повеќе од жителите на Исланд, Малта или Белизе

Објавено во: Финансии 04 Март, 2020

Во светот има повеќе ултра богати луѓе отколку жители во Малта, oдносно 31.000 нови во 2019 година. 

До 2024 година оваа бројка ќе расте. 

Бројот на богати луѓе кои заработуваат повеќе од 30 милиони долари годишно пораснал во 2019 година за шест проценти, па денес имаме 513.244 такви луѓе во светот, се наведува во извештајот на агенцијата Knight Frank, објави Guardian.

Во светот постојат повеќе ултра богати луѓе отколку жители на Исланд, Малта или Белизе.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“