12 Август, 2020
0.0183

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Објавено во: Свет 05 Јули, 2020

Американскиот рапер Канје Вест синоќа на Твитер објави дека ќе се кандидира на ноемвриските претседателски избори во САД.

„Сега мора да го исполниме ветувањето на Америка со верување во Господ, обединување за нашата визија и изградба на нашата иднина. Јас се кандидирам за претседател на САД“, напиша Вест на Твитер.

Се уште не е познато дали Вест, кој досега по своите ставови е силен поддржувач на политиката на актуелниот претседател Доналд Трамп, навистина има намера да се кандидира, на четири месеци пред изборите, закажани за 3 ноември, и дали и официјално поднел кандидатура.

Во голем број сојузни држави се уште не е завршен крајниот рок за додавање на независните кандидати на гласачкото ливче.

Најновата објава на американскиот рапер предизвика лавина реакции кај неговите 29 милиони следачи на социјалната мрежа.

Еден од оние кој веднаш го поддржа е главниот извршен директор на Тесла, Елон Маск

„Ја имаш мојата целосна поддршка“, напиша Маск.


Можеби ќе ве интересира

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

ОН: Либан две и пол недели без леб

ОН: Либан две и пол недели без леб