09 Декември, 2019
0.0202

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи се состана со албанскиот премиер Еди Рама во понеделникот во Тирана на разговори околу идните случувања во меѓународните односи на Западен Балкан.

„За време на престојот во Тирана, се сретнав и со премиерот Еди Рама, за да разговараме за подобрување на соработката и координирање на чекорите во новите меѓународни случувања за подобра заштита и промовирање на интересите на нашите земји и граѓани“, напиша Тачи на својот Фејсбук профил.

Ова е прва средба на Рама со Тачи по охридскиот самит на балканскиот „мини Шенген“ инициран од српскиот претседател Александар Вучиќ, пренесува Танјуг.

Во Охрид, Рама ги критикуваше политичките лидери на Косово дека не одговорија на поканата за присуство на охридската средба и за спротивставувањето на иницијативата.

Од друга страна, дел од политичките претставници на Косово го критикуваа Рама за прифаќањето на иницијативата на Вучиќ.

Иницијативата за слободно движење на стоки, услуги и луѓе ја прифати и македонскиот премиер Зоран Заев.


Можеби ќе ве интересира

ЕУ ОДЛУЧИ: Србија во вторник отвара уште едно поглавје во преговорите

ЕУ ОДЛУЧИ: Србија во вторник отвара уште едно поглавје во преговорите

Албанските државјани во притвор по киднапирањето на македонскиот државјанин во Тирана

Албанските државјани во притвор по киднапирањето на македонскиот државјанин во Тирана

АЛБАНИЈА УШТЕ СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес, почувствуван до Црна Гора

АЛБАНИЈА УШТЕ СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес, почувствуван до Црна Гора

(ВИДЕО) Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со нивните идоли

(ВИДЕО) Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со нивните идоли

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија