05 Јуни, 2020
0.0414

Ракета од Појасот Газа заврши на израелска територија

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2019

Израел соопшти дека е истрелана ракета од Појасот Газа, при што е прекршено примирјето. 

Овој инцидент се случува за помалку од две недели откако прекинот на огнот ги запре непријателствата меѓу Израелците и Палестинците.

Нема податоци за штети или повредени. Повеќе од десет Палестинци се повредени во напади на Израелците во текот на викендот за време на аџилак на евреите во градот Хеброн на Западниот Брег.

Претходно овој месец, во израелски воздушен напад беше убиен еден од командантите на милитантната група Исламска џихад, по што беа испукани стотина проектили од Појасот Газа.

Во израелските напади потоа загинаа најмалку 34 Палестинци, меѓу кои и 16 цивили.

Примирјето е договорено со посредство на Египет и Обединетите нации.

Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците