13 Јули, 2020
0.0481

Рајанер ги одложува летовите за Србија и Босна до август

Објавено во: Економија, Балкан, Корона Вирус 13 Мај, 2020

Најголемиот превозник во Европа, Рајанар, го одложи продолжувањето на работењето во Србија и Босна и Херцеговина до август, како резултат на пандемијата на коронавирус Ковид-19, пишува www.exyuaviation.com. 

Превозникот ќе ги врати летовите од аеродромот Ниш Константин Велики на 2 август и планира да ги задржи сите четири дестинации од градот во овој момент. Работата во Бања Лука ќе започне на 1 август, со новите летови кон Бергамо во Италија, а целосно треба да започне со почетокот на зимската сезона 2020/2021 на 26 октомври. Подружницата на Рајанер, Лауда, има намера да почне со својата нова услуга од Виена до вториот по големина град во Босна и Херцеговина на 3 јули.

Аеродромите и во Ниш и во Бања Лука остануваат затворени. Аеродромот Константин Велики се очекува да биде отворен во текот на наредниот месец, додека сите аеродроми во Босна и Херцеговина ќе останат затворени најмалку до 1 јуни. Рајанер е втората најпрометната авиокомпанија со ниска цена во Србија по удел на пазарот зад Виз Ер и четвртиот најпрометен во Босна. На друго место во регионот, буџетскиот оператор планира да продолжи со неколку летови кон Хрватска и Црна Гора во јули, иако има намалени фреквенции. 

Можеби ќе ве интересира

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра