16 Јануари, 2021
0.0190

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Ноември, 2020

Во Северна Кореја е вклучен алармот за да не се прошири коронавирусот. 

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун нареди егзекуција на најмалку две лица, забрани рибарење на море и го стави Пјонгјанг под карантин. 

Целта е да се спречи вирусот да не стигне до морето. Пјонгјанг и провинцијата Жангандо на северот на земјата се ставени во карантин.

Севернокорејските власти тврдат дека во земјата не е регистриран ниту еден случај на коронавирус, но странците се сомневаат. 

Појавата на пандемијата би можело да има страшни последици поради состојбата на здравствениот сектор во земјата и поради изолираноста која со себе носи недостиг на медицински средства.

Владата  им наредила на дипломатите во странство да се воздржат од било какви потези кои би можеле да ги испровоцираат САД поради загриженоста од нов пристап на земјата која ќе ја управува Џо Бајден.

Од јужнокорејската разузнавачка служба пренесуваат дека властите на Северна Кореја минатиот месец наредиле егзекуција на лица од менувачница кои ги сметале за одговорни за падот на девизниот курс.

Во неколку островски земји во светот нема ниту еден починат од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата