25 Мај, 2022
0.0199

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2022

Во текот на денешниот ден, генералниот директор на ЈП Водовод и канализација – Скопје, Златко Перински направи увид на работните активности во изведба на екипите на претпријатието за отстранување на дефектот на водоводна цевка ф-600 на бул. Александар Македонски, кај Кремисимо, информираат од јавното претпријатие.

За поголема ефикасност во изведбата на работните активности, две коловозни ленти на булеварот се затворени. Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента.

Појаснуваат дека врз основа на планот за работа, не се очекува прекин во водоснабдувањето. Но во случај да дојде до непредвидени проблеми, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците на општина Гази Баба, Автокоманда, Ченто, Сингелич, Стајковци, Инџиково, Маџари, Хиподрум и хотел Белви.

-Одлуката да се изведат овие работни активности денес, е токму заради местоположбата и затвoрањето на дел од булеварот. Екипите на Водовод и канализација - Скопје, ќе бидат на терен до целосно отстранување на дефектот и ставање во употреба на водоводната мрежа за граѓаните, велат од ЈП Водовод и канализација. 

Оттаму посебно нагласуваат дека со отстранување на овој дефект водоводната мрежа ќе биде ставена во употреба за граѓаните, во тој дел на градот, без понатамошни потешкотии и застои во водоснабдувањето.


Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ДЕБАРСКО-СИЛНИОТ ВЕТАР ЈА НОСИ ОГНЕНАТА СТИХИЈА КОН КУЌИТЕ ВО СЕЛЦИ: Жителите стравуваат од невидена катастрофа

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ДЕБАРСКО-СИЛНИОТ ВЕТАР ЈА НОСИ ОГНЕНАТА СТИХИЈА КОН КУЌИТЕ ВО СЕЛЦИ: Жителите стравуваат од невидена катастрофа

АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ Е ИСТОРИСКА ВЕСТ: Премиерот Ковачевски го честита признавањето на древната Охридска Архиепископија

АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ Е ИСТОРИСКА ВЕСТ: Премиерот Ковачевски го честита признавањето на древната Охридска Архиепископија

ГОЛЕМ И РАДОСЕН ДЕН ЗА ПРАВОСЛАВИЕТО: Архиепископот Стефан денес од Соборниот храм-„Ќе сослужуваме во храмот на Вселенската Патријаршија“

ГОЛЕМ И РАДОСЕН ДЕН ЗА ПРАВОСЛАВИЕТО: Архиепископот Стефан денес од Соборниот храм-„Ќе сослужуваме во храмот на Вселенската Патријаршија“

СПЦ ЈА ЈА БЛАГОСЛОВУВА И ОДОБРУВА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ-ОА: Патријархот Порфириј објави по Божествената литургија

СПЦ ЈА ЈА БЛАГОСЛОВУВА И ОДОБРУВА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ-ОА: Патријархот Порфириј објави по Божествената литургија

СЕ ЧЕСТВУВА ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ: „Треба да ни останат патоказ за тоа како да истраеме и како индивидуи и како нација“

СЕ ЧЕСТВУВА ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ: „Треба да ни останат патоказ за тоа како да истраеме и како индивидуи и како нација“

Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа

Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа

БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ ВО СОБОРНИОТ ХРАМ ВО СКОПЈЕ: Г.Г. Стефан и патријархот Порфириј во „Св. Климент Охридски“

БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ ВО СОБОРНИОТ ХРАМ ВО СКОПЈЕ: Г.Г. Стефан и патријархот Порфириј во „Св. Климент Охридски“

МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ ПРИСУТНИ ВО 12 ЗЕМЈИ: Засега нема смртен случај, ИЈЗ со сите детали за болеста

МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ ПРИСУТНИ ВО 12 ЗЕМЈИ: Засега нема смртен случај, ИЈЗ со сите детали за болеста

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарија не се врзува со рокови, а пратеник ги бара моштите на Цар Самоил

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарија не се врзува со рокови, а пратеник ги бара моштите на Цар Самоил