04 Јули, 2020
0.0311

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Нисан ja затвори фабриката во Барселона.

Ова е дел од глобалното реструктуирање и ќе предизвика губење на околу 3.000 работни места. 

Затворањето на фабриката ќе го чини јапонскиот производител до милијарда евра. 

Од Владата на Шпанија го повикаа јапонскиот производител да разгледа други опции.

Во фабриката на Нисан во Барселона работат околу 2.400 работници и околу 600 во сродни погони. Оваа беше главната фабрика на Нисан во Европа, по онаа во Велика Британија.

Илјадници луѓе протестираа низ Барселона против одлуката.

Луѓето палеле свеќи и запалиле автомобилски гуми на протестот. 

Нисан месецов ги негираше информациите дека планира да го намали своето европско присуство и да се концентира на САД, Кина и на Јапонија.

Ова е последница на пандемијата на коронавирусот. 

Многу познати компании се во криза. 

Боинг ќе отпушти скоро 12.000 работници.

Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“