04 Јули, 2020
0.0255

РАБОТНИЦИТЕ ЧЕКААТ: Ќе ја исполнат ли газдите обврската за К15

Објавено во: Економија 06 Декември, 2019

Многу работодавци веќе се подготвени или ги завршуваат последните пресметки за исплата на годишниот регрес или таканаречениот К15.

До крајот на оваа година приватниот сектор ќе добие регрес кој за оваа година ќе се движи од 9.610 денари до 14.090 денари. 

Условите за да добиете К15 се исти како и минатите години а тоа е да сте биле вработени кај еден работодавец во последните 6 месеци.

Злупотреби од страна на газдите од секогаш имало а дали ќе се обидат да ризикуваат со неисплатата или со барањето парите да се вратат назад тоа зависи од нив, но да имаат на ум дека казните за оние кои нема да дадат К15 се големи и достигнуваат до 4000 евра.

Можеби ќе ве интересира

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay