18 Јануари, 2021
0.0192

РАБОТА ВО ТУРИЗМОТ: Илјада сезонци ќе бидат потребни во Охрид и Струга

Објавено во: Економија 20 Февруари, 2020

Келнери, готвачи, чистачки ќе бидат потребни оваа сезона во Охрид и Струга, потврдуваат од ХОТАМ.

Велат дека околу 1.000 работници ќе бидат потребни на охридско – струшката ривиера претстојната летна сезона.

Минатите години имаше дел студенти кои работеа, се снаоѓаме како знаеме и умееме“, вели Крсте Блажески од ХОТАМ.

Хотелите во Дојран се соочуваат со недостиг на квалификувана работна сила. За хотелиерите во овој град нема избор на кадар, од причина што бројот на жители е мал. Миграцијата придонесува да не можат да најдат соодветни работници.

Велат дека за оваа летна сезона во Дојран ќе бидат потребни повеќе од 200 сезонци.

„Само кај нас ќе бидат потребни 30 до 40 луѓе. Ние и сега имаме потреба од кадар. Лани имавме работници од Куманово, Крива Паланка, од Кочани, а повремено имаше и дел од Берово.  11 млади кои минатата година работеа кај нас заминаа во Австралија, Словенија, и други земји. Извршителите ги избркаа младите од земјава затоа што дел од овие луѓе поради направен прекршок должат пари, и не сакаат да добиваат плата на сметка, туку бараат ако може да земаат пари во кеш, што ние не смееме да го правиме и да го кршиме законот. Квалификувани работници немаме, и оние кои работат се од други струки“, раскажуваат од хотел во Дојран.

Се проценува дека во Преспа летово ќе бидат потребни стотина сезонски работници, во хотелите и рестораните. Иако овој дел од Македонија туристички е послабо развиен, сезонци доаѓаат од сите возрасти и од различни градови. Обично се бараат искусни и повозрасни готвачи, додека како келнери работат помлади луѓе. Сопствениците на туристичко – угостителски комплекси велат дека имале работници од Скопје, Кавадарци, па дури и од Мала Преспа од соседна Албанија.

Освен плата, сезонските работници добиваат и сместување и други бенефиции од газдите.

Во регионот, Црна Гора и Хрватска се соочуваат со недостиг од работници во туризмот, но таму бројките се многу поголеми. На Хрватите ќе им требаат дури 20.000 работници за во туризмот.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години

ИМА ШАНСИ ЛОКАЛИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ДА РАБОТАТ ДО 23 ЧАСОТ - конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

ИМА ШАНСИ ЛОКАЛИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ДА РАБОТАТ ДО 23 ЧАСОТ - конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

Горивата поскапуваат од денар до денар и половина - еве ја новата одлука на регулаторите

Горивата поскапуваат од денар до денар и половина - еве ја новата одлука на регулаторите

СДСМ најавува 23 милијарди денари за капитални инвестиции во 2021

СДСМ најавува 23 милијарди денари за капитални инвестиции во 2021

Владата му даде милион евра аванс на АД ЕСМ за да ја докупи зградата на ЕВН

Владата му даде милион евра аванс на АД ЕСМ за да ја докупи зградата на ЕВН

Цените на становите во вис и покрај кризата: Достигнат ценовниот бум од 2010 година

Цените на становите во вис и покрај кризата: Достигнат ценовниот бум од 2010 година

ДОАЃА ВРЕМЕТО НА ЗДРАВАТА ХРАНА - како мала фирма за барови ги освои домашните потрошувачи

ДОАЃА ВРЕМЕТО НА ЗДРАВАТА ХРАНА - како мала фирма за барови ги освои домашните потрошувачи

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември