31 Јануари, 2023
0.0216

Путин паднал по скали во неговата резиденција - дали навистина е болен?

Објавено во: Свет 02 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин паднал по скалите во неговата официјална резиденција, пишува каналот Телеграм кој тврди дека има контакти со неговите телохранители, објави Дејли Мејл.

Седумдесетгодишниот руски лидер, чие здравје видно се влоши откако ја започна војната во Украина, доживеа пад во средата вечерта кога се лизна слегувајќи по скалите во неговиот дом во Москва, тврди каналот General SVR.

Во последната објава, каналот напиша дека Путин се сопнал и паднал на грб, по што паднал на страна и се лизнал неколку скалила.

„Инцидентот се случи пред телохранителите на претседателот, кои брзо реагираа и притрчаа на помош на Путин. Тројца безбедносни службеници му помогнаа на претседателот да дојде до најблискиот тросед и ги повикаа лекарите кои се на должност во резиденцијата“, пишува каналот. 

Се наведува дека медицинските лица „пристигнале за неколку минути, но не можеле веднаш да го прегледаат претседателот“. Објавено е дека имал проблеми со гастроинтестиналниот тракт, поради што веќе има сериозни проблеми со варењето.

„Пред прегледот, лекарите го придружуваа претседателот до бањата и помогнаа да се исчисти“, се додава понатаму во текстот. 

Од паѓањето тој имал модринки. Треба да се спроведе истрага за тоа што го предизвикало „падот“.

Носи специјални чевли, дури и дома, со анти-лизгачка обвивка, а скалите во резиденцијата се сметаат за „безбедни“.

И покрај извештаите, Путин беше снимен и сликан како ја обиколува лабораторијата во Москва следниот ден без очигледни знаци на повреда.

Шпекулациите за здравјето на Путин се појавија откако на 24 февруари тој нареди војници да ја нападнат Украина.

Тој изгледаше нестабилно за време на јавните појавувања, беше и необично нервозен со рацете и нозете на состаноците со други светски лидери.

При една средба со белорускиот претседател Александар Лукашенко на почетокот на војната, се виде дека неговата рака се тресе како очигледен знак на Паркинсонова болест.

Други слики покажаа дека тој цврсто се фаќа за работ на масата како да се обидува да ја задржи раката и да запре треперење.

Во меѓувреме, Оливер Стоун, режисер кој се сретна со Путин за документарен филм  исто така изјави дека мисли дека Путин имал рак, но го победил. Списанието New Lines тврдеше дека дошло до снимка на руски олигарх - кој тие не го именуваа  и кој вели дека Путин е „болен од рак на крвта“.

фото ЕPA

Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи