29 Ноември, 2021
0.0239

Пучот во Судан однесе тројца луѓе во смрт, а над 80 се повредени

Објавено во: Свет 26 Октомври, 2021

Во пучот во Судан, има најмалку 3 мртви и повеќе од 80 повредени луѓе. 

Тие настрадаа или се ранети во судирите меѓу цивилите и војската.  Лидерот на пучот Абдел Фатах Бурхан изјави дека акцијата е направена како резултат на внатрешно-политички борби, нагласувајќи дека немирите низ кои поминува земјата ја загрозуваат иднината на народот. Пучот го осудија западните држави, додека САД, наводно, суспендирале повеќе од 700 милиони долари наменети за помош за Судан. Лидерот на војската и владејачкиот Воен совет на Судан, генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, соопштил дека премиерот Абдалу Хамдок, поради безбедносни причини, го држи во својот дом. Ал-Бурхан на новинарите во Картум денеска им соопштил дека војската го сместила Хамдок во неговата куќа за да го чува откако добил смртни закани, јавува "Анадолија".

Можеби ќе ве интересира

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден