15 Јуни, 2021
0.0205

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2021

Пефкохори конечно го пречека првиот автобус со српски туристи оваа година! И локалните жители и гостите се радуваа на почетокот на туристичката сезона. Го отворија ни помалку ни повеќе, туку српски пензионери.

Двокатен автобус со околу триесет, претежно постари српски патници, го поминаа граничниот премин Промахонас во саботата, рано наутро, на првиот ден од туристичката сезона, без скоро никакви проблеми. Како во старите добри предковид времиња. 

„Отидовме од Белград преку Бугарија во Грција, затоа што нашиот туристички водич не сакаше да ризикува дали ќе наидеме на затворен или отворен Евзони. Сите бевме вакцинирани, и сите имаа по две слободни места во автобусот. Ние носевме само пасош и потврда за вакцинација“, објаснува за Блиц.рс Катарина Јовиќ, пензионерка која дошла во Пефкохори со пријател.

„Грчките граничари на сите им го прочитаа QR-кодот на потврдата за вакцинација. Но, тие никого не тестираа, иако слушнавме дека им прават брз тест на патниците што доаѓаат во автомобили. Исто така, имаше приказна дека тие ќе ја измерат нашата температура на границата, но тие ни тоа не го сторија“, нагласува Јовиќ.

Како што изјавила, никој од патниците во автобусот го немал таканаречениот ПЛФ формулар.

„Никој не ни го побара тој формулар, веројатно затоа што сите преку агенција отидовме на море. Инаку, сите отидовме во Пефкохори со ваучер за замена од минатата година. Интересно, агенцијата само ми се јави минатиот понеделник и не праша дали сакаме да одиме во Грција во петок, бидејќи дотогаш не се знаеше дали ќе се отвори туристичката сезона“, посочува Јовиќ.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија