24 Октомври, 2020
0.0219

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Септември, 2020

Се појави првиот  град во светот кој стекна колективен имунитет на коронавирусот. 

Научниците имаат докази дека град во Бразил веќе има колективен имунитет. 

Манаус можеби имал толку многу заразени што неговите жители развиле колективен имунитет. 

Во јули коронавирусот многу брзо се прошири низ Манаус, најголемиот град во Амазонија. Потоа,  следуваше рапиден и необјаснив раст на бројот на заразени и починати. 

Дваесетина научници од Бразил и Велика Британија сега објаснуваат дека откриле зошто вирусот останал без домаќини.

Групата која ја водеше Естер Сабино од Институтот за тропска медицина при Универзитетот Сао Паоло ги анализирала примероците од градската банка на крв и ги тестирала на антитела на коронавирус. Во март од коронавирус биле заразени меѓу 44 и 66 отсто од жителите на Манаус, тврдат научниците. 

Во пикот, градот имаше по 80, а потоа падна на само неколку смртни случаи, иако бројот на жители е 1.8 милиони. 

Во Манаус 2.462 луѓе починаа од Ковид-19. 

Сепак, експертите велат дека создавањето на колективен имунитет е опасно, а овој вид на имунитет може да има краток рок. 

Бразил е една од земјите со најмногу заразени. Индија и САД се пред Бразил, каде над 130.000 луѓе починаа од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд