02 Јули, 2022
0.0325

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКА СИПАНИЦА ВО СЛОВЕНИЈА: Заразениот се вратил од Канарските острови во Љубљана

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Во Словенија е потврден првиот случај на мајмунска сипаница, јавува порталот N1 Словенија.

Според N1 Словенија, пациентот во понеделникот не бил хоспитализиран на Инфективната клиника на Универзитетскиот медицински центар Љубљана и веројатно може да се заклучи дека се работи за полесна форма на болеста.

Според порталот, станува збор за маж кој се вратил од Канарските острови.

Словенечкиот национален институт за јавно здравје се очекува денеска да соопшти повеќе информации.

ФОТО: EPA/ANTONIO BAT

Можеби ќе ве интересира

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков