21 Јануари, 2020
0.0286

Просечната пензија ќе стигне до 15.500 денари, но многу пензионери уште се на „минималец“

Објавено во: Македонија 09 Декември, 2019

Идната година просечната пензија ќе достигне до 15.500 денари. Министерката за труд и социјала Мила Царовска неодамна изјави дека од идниот месец сите пензии во државата се зголемуваат за 700 денари, коишто ќе влезат во основицата на пензијата. До крајот на годината пензиите ќе се усогласат за уште 160 до 200 денари што значи дека во 2020 година пензиите ќе пораснат за околу 900 денари. „Со ова покачување во 2020 година просечната пензија ќе изнесува околу 15.500 денари, или за три години просечната пензија ќе се зголеми за вкупно 1.746 денари“, рече Царовска.

Според претседателката на Сојузот на здрженија на пензионери Станка Трајкова, зголемена пензија ќе добијат над 320 илјади пензионери. 

Просечната пензија со последното покачување годинава во септември изнесуваше 14.598 денари, а во 2016 година 13.754 денари.

Но, во земјава има и пензионери со многу ниски примања. Во Македонија минималната пензија е со закон утврдена, и таа не смее да биде пониска од близу 9.000 денари, или прецизно - 8.971 денар. Толку била најниската исплатена пензија во октомври оваа година. Или, изразено во евра, значи дека македонската минимална пензија е 146 евра. 

„Најнискиот износ на старосна пензија е дефиниран во член 37 од Законот за пензиско и инвалидско осигурување. Износот на пензија зависи од периодот кога е остварено правото на пензија, и должината на пензискиот стаж. Постојат девет групи на минимални пензии и најнискиот износ на старосна пензија во октомври 2019 година изнесува 8.971 денар“, велат од Министерството за труд и социјална политика. 

Ова, како што објаснуваат од ресорот за труд и социјала, значи дека државата гарантира дека во земјава нема да има пензионер што ќе зема пензија пониска од овој износ, 8.971 денар. Или, дури и ако одредени пензионери, според пресметките, би требало да имаат пензија од, на пример, 5.000 денари, тие нема да го добиваат тој износ, туку оваа загарантирана минимална пензија. 

Од Министерството за труд за Фактор велат дека работат на анализи за утврдување на едно ново ниво на минимална пензија.

Она што е сепак загрижувачки, е што огромен број пензионери во земјава, или дури 44 отсто од нив, земаат пензија меѓу 8.971 и 12.000 денари. Ако во земјава има 321.000 пензионери, тоа значи дека дури 141.240 приматели на пензија практично го поминуваат месецот со износи меѓу 9 и 12 илјади денари.

Почнувајќи од јануари идната година, со оглед што пензиите се зголемуваат линеарно за сите пензионери за по 700 денари, и минималната пензија ќе порасне на 9.671 денар, или таа ќе биде на ниво од 157 евра. Плус, согласно индексацијата со трошоците на живот, пензионерите ќе добијат дополнителни меѓу 160 и 200 денари зголемување на пензиите.


Можеби ќе ве интересира

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ОТПИС НА КАМАТИ - Кој ќе ги штити правата на најранливите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

Граѓани обезбедија храна, ќе се реновира и куќата на Јованови а од Мизрахи засега само ветување

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

РЕВОЛТИРАНИ РОДИТЕЛИ - Нема топол оброк во сите седум основни училишта во Аеродром, доцни изборот на фирма

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија