12 Ноември, 2019
0.0183

ПРОГНОЗА: Еве каква зима го очекува Балканот

Објавено во: Балкан 18 Октомври, 2019

Топла зима го очекува Балканот. 

Додека во подрачјата на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа се очекуваат силни бури на почетокот на зимата, на Балканот зимата ќе биде блага – без силни температурни осцилации и обилни врнежи.

Службата за временски услови AccuWeather објави на својата веб-страница долгорочна прогноза за претстојната зима.

„Ќе има невреме, но тоа нема да биде толку изразено како минатата година“, предвидува метеорологот Џејсон Николс.

Наместо тоа, ќе се појавуваат продолжените суви периоди.

„Регионот може да има долги суви и топли периоди, проследено со невреме кое ќе трае една недела и потоа ќе се врати на сув временски период од две или три недели“, рече метеорологот Тајлер Ројс.

На Јадранот не се очекуваат засилени и чести бури, тврдат метеоролозите AccuWeather.

Малку снег ќе има на планините. 

Можеби ќе ве интересира

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

Дали ќе се промени климата на Балканот?

Дали ќе се промени климата на Балканот?