04 Јули, 2020
0.0237

ПРОБЛЕМИ ЗА БАНКАРСКИОТ СЕКТОР: ММФ предвиде дека со години ќе закрепнува

Објавено во: Економија, Корона Вирус 24 Мај, 2020

Уште неколу години банкарскиот сектор глобално ќе се соочува со проблеми. 

Тој ќе биде под притисок до 2025 година, дури и кога глобалната економија ќе почне да се опоравува од кризата предизвикана од пандемијата. 

Ваков е ставот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

„Основните притисоци врз профитабилноста веројатно ќе продолжат на среден и долг рок дури и кога глобалната економија ќе почне да се опоравува од сегашниот шок“, се вели во извештајот.

ММФ проценува дека банките во деветте најразвиени економии ќе се измачуваат за генерирање профит во наредните пет години, бидејќи пандемијата ќе влијае на пролонгирање на периодот на ниски каматни стапки, пренесува Си-ен-би-си.

Фондот верува дека економскиот пад поради коронавирусот ќе го стави на „тест за отпорност на банките“, затоа што тие се соочуваат со загуби од кредити и пониски маржи заради ниските каматни стапки.

Банката JPMorgan Chase забележа пад на профитот од 69 проценти во првиот квартал во однос на 2019 година.

Во светот 60 милиони луѓе пак ќе живеат во екстремна сиромаштија поради пандемијата. 

Тие ќе го поминуваат денот со помалку од 2 долари дневно. 

Можеби ќе ве интересира

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay