23 Февруари, 2020
0.0228

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Објавено во: Свет 22 Јануари, 2020

Саудискиот принц го хакирал мобилниот телефон на најбогатиот човек на светот. 

Престолонаследникот принцот Мухамед бин Салман го „хакирал" мобилниот телефон на официјално најбогатиот човек на светот и сопственик на Амазон, Џеф Безос, пишува британски Гардијан.

Гардијан пишува дека мобилниот телефон на Безос е хакиран со енкриптирана порака на Ватсап, која е испратена од личниот број на принцот. 

Пораката содржела злонамерен софтвер (малвер) кој се инфилтрирал во мобилниот телефон на Безос. 

Според оваа експертска анализа, „многу е веројатно“ дека мобилниот телефон е хакиран со помош на инфицирано видео испратено до Безос од бројот на саудискиот принц.

Безос примил злонамерна порака среде пријателска размена на пораки со принцот, изјавил извор за Гардијан. Само неколку недели порано, Безос и Бин Салман биле на вечера во Холивуд со холивудскиот продуцент Брајан Грејзер, во рамки на дипломатско-економската турнеја на принцот во САД, каде се сретнал со сите, од претседателот Доналд Трамп до Безос, Марк Цукерберг и Опра Винфри.

Од мобилниот на Безос е извлечена голема количина на податоци, но не се знае точно какви. Сето тоа се случило на 1 мај 2018 година.

Саудиска Арабија и претходно веќе негирала дека го хакирала мобилниот телефон на американскиот милијардер, од кој се протечени пораки и фотографии што Безос ги разменувал со љубовницата Лорен Санчез, поради кои конечно се развел од сопругата Мекензи, што американските медиуми го опишаа како еден од најскапите разводи во историјата. 

Можеби ќе ве интересира

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Втора жртва на коронавирусот во Италија

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија