21 Јануари, 2020
0.0181

Претседателот на Кипар не сака финансиска помош

Објавено во: Економија 04 Октомври, 2012

Нема да прифатиме меѓународна помош условена со рокови, ова го изјави претседателот на Кипар Димитрис Христофиас, одбивајки го планот за финансиска помош. ПретседателотХристофиас додаде дека  Владата во Никозијав планира да предложи дополнителен план за штедење, и истакна дека  никогаш нема да потпише договор во кој се предвидува приватизација на јавните претпријатија, укинување на усогласувањето на доходите на вработените со инфлацијата. - Ние не им кажуваме едноставно „не“. Ние им нудиме поинакви предлози. Тие се подготвени, се наоѓаат во последната фаза на изработка и ние ќе заштедиме онолку колку „тројката“, ММФ, Европската централна банка и Европската комисија, бараат од нас, потенцираше Христофиас. Оваа земја е една од најмалите економии во Европа вредна 18 милијарди евра. Погодени од грчкиот долг Две главни кипарски банки претрпеа огромни загуби.

Можеби ќе ве интересира

Заев до ССК: Бевме кабаетлии за прогресивниот данок, тоа и го признавме

Заев до ССК: Бевме кабаетлии за прогресивниот данок, тоа и го признавме

Ексклузивно за Фактор од Давос: Форумот „окупиран“ од Американци

Ексклузивно за Фактор од Давос: Форумот „окупиран“ од Американци

Нова платформа за промоција и поддршка на извозот

Нова платформа за промоција и поддршка на извозот

ММФ во двонеделна мисија во Македонија

ММФ во двонеделна мисија во Македонија

Борисов од Давос со пораки за Димитров

Борисов од Давос со пораки за Димитров

ДАВОС: Трамп не штеди на пари, Грета на зборови

ДАВОС: Трамп не штеди на пари, Грета на зборови

Извиси ли ГА-МА?

Извиси ли ГА-МА?

ГО СЛЕДИМЕ ТРЕНДОТ: Македонци отворале по 14 нови е-продавници месечно во 2019

ГО СЛЕДИМЕ ТРЕНДОТ: Македонци отворале по 14 нови е-продавници месечно во 2019

Возачи од денес полните дизел по нови цени

Возачи од денес полните дизел по нови цени