21 Април, 2021
0.0183

Претседателот на Гана е првиот човек вакциниран од КОВАКС-програмата

Објавено во: Свет 02 Март, 2021

Претседателот на Гана, Нана Акуфо-Адо, стана првата личност во светот што ја прими вакцината за коронавирус во понеделникот од програмата КОВАКС, глобална иницијатива за помош на земјите во развој во снабдувањето со вакцини, во која влегува и Македонија

Важно е да се истакне дека многу побогати земји постигнаа значителен напредок во процесот на вакцинација, но многу посиромашни сè уште ги чекаат своите први дози.

„За мене е важно да бидам пример дека вакцината е безбедна и затоа сум првиот што се вакцинира и затоа сакам да ги отстранам сите бариери и да ги охрабрам Ганците да се вакцинираат“, рече 75-годишниот претседател на Гана пред да ја примите вакцината AstraZeneca.

Првата дама Ребека Акуфо-Адо, сопругата на претседателот, исто така беше вакцинирана, по што 600.000 дози ќе бидат распределени низ целата земја.

Минатиот месец, Администрацијата за храна и лекови во Гана одобри употреба на руската вакцина Спутник V затоа што владата има амбициозен план, па затоа има намера да вакцинира од 20 до 30 милиони жители до крајот на годината.

Минатата среда, Гана беше меѓу првите земји што добија пратка вакцини преку механизмот COVAX.

Во Гана, пријавени се 84.023 случаи на инфекција со коронавирус од почетокот на пандемијата, при што починаа 607 лица, иако се верува дека вистинскиот број е многу поголем поради недоволно тестирање.

Училиштата повторно беа отворени во јануари по десет месеци затворање, но големите јавни собири беа забранети додека морските и копнените граници останаа затворени од март 2020 година.

И покрај воведувањето вакцини, претседателот на Гана истакна дека сите сегашни ограничувања за сузбивање на ширењето на коронавирусот ќе останат во сила, пишува The Economic Times.

COVAX склучи договори со производители за два милиони дози во 2021 година и можност за купување на уште милион дози, а механизмот за финансиска помош од таа програма е достапен за 92 земји со ниски и средни приходи.

Покрај земјите од светот, и земјите од поранешна Југославија се пријавија за учество во системот COVAX. 

Можеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО