31 Јануари, 2023
0.0236

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Објавено во: Балкан 30 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Американците се во хрватскиот град Трогир поради јахтата на „кумот“ на рускиот претседател Владимир Путин.

Луксузната јахта на украинскиот олигарх Виктор Медведчук е пребарувана пред десет дена во Трогир, објави денеска загрепскиот дневен весник Jutarnji list.

Динко Мешин, судија и портпарол на сплитскиот Жупаниски суд, потврди дека налогот за претресот на 92-метарската јахта „Royal Romance“ го издал споменатиот суд и тоа на барање на американското Министерство за правосудство. На налогот покрај името на украинскиот олигарх е и името на неговата сопруга Оксана Марченко. САД против нив водат постапка поради наводно кршење на американските сојузни закони, а обвинети се и за наводно перење пари. Се смета дека при претресот на јахтата во Тригир учествувал и цел тим на американското Федерално биро за истраги (FBI). Се трага по документација или поголема сума пари сокриена на јахтата. Се претпоставува, исто така, дека всушност цел на претресот бил евентуална документација и кореспонденција меѓу Медвечук и Путин.

Луксузната јахта „Royal Romance“, вредна околу 180 милиони долари, е долга 93 метри, широка 14,3 метри, дизајнирана е да смести 14 гости во седум луксузни кабини.

Украинската разузнавачка служба го уапси Медведчук, обвинет за велепредавство во Украина. Потоа,  по инсистирање на Лондон во замена за ослободување на пет Британци во септември годинава, тој е предаден во размената на воени заробеници меѓу Киев и Москва.

Можеби ќе ве интересира

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

Пленковиќ: Милановиќ „не е ѕвезда само во руските туку и во српските медиуми“

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

БОРБЕНОТО ВОЗИЛО „МИЛОШ“ ГО ПРЕПОЛОВИ ЦИТРОЕНОТ КАЈ ПАНЧЕВО: Загина жената возач, ова се први слики од страшната несреќа

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

НЕСРЕЌА ВО ГРЦИЈА: Борбен авион се урна во Јонското Море

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите

ВО СРБИЈА Е ПРИСУТЕН „ФЕРАРИ“ ВИРУСОТ: Лекарка открива кои се симптомите