12 Август, 2020
0.0351

ПРЕСВРТ: Русија извезува повеќе нафта од Саудиска Арабија

Објавено во: Економија 26 Мај, 2020

Русија ја надмина Саудиска Арабија во извозот на нафта. 

Увозот на нафта од Русија во Кина во април скокнал за 17,7 отсто на годишно ниво, а од Саудиска Арабија се намалил за 18 отсто, објави Ројтерс.

Увозот на нафта во Кина во април е паднат за 7,5 отсто на годишно ниво – на 9,84 милиони барели дневно.

Обемот на испораките од Саудиска Арабија во април паднал за 18 отсто и изнесува 5,16 милиони тони, или 1,26 милиони барели на ден. Русија испорачала 7,2 милиони тони (1,75 барели на ден), што е 17,7 отсто повеќе од лани. 

Увозот во првите четири месеци пораснал за 1,7 отсто во споредба со истиот период лани, затоа што кинеските рафинерии ги користат погодности на цените на нафтата кои се во опаѓање.

Цените на нафтата пораснаа во последните четири седмици. 

Кон скок на цената на нафтата придонесоа и помалите испораки на Организацијата на земји извознички на нафта и нејзините сојузници кои веќе месец дена доброволно го намалуваат производството на 9,7 милиони барели на ден. 

Можеби ќе ве интересира

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата