25 Февруари, 2021
0.0277

ПРЕПОРАКА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ И ОНИЕ КОИ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД: Имунитетот од вакцината е многу посилен и подолготраен

Објавено во: Балкан 05 Јануари, 2021

Постои разлика помеѓу природниот имунитет и имунитетот создаден од вакцината против корона вирусот, посочува Павле Зелиќ од српската Агенција за лекови и медицински помагала (АЛИМС) и во изјава за ТВ-Пинк додава дека препораката е да се вакцинираат оние кои прележале Ковид-19.

Тој изјави дека имунитетот стекнат со вакцинација е многу посилен и подолготраен од имунитетот стекнат природно - преку инфекција.

- Се смета дека природниот имунитет трае три или шест месеци, најмногу една година. Имунитетот што се стекнува со вакцинација секако трае една година и има многу поголем број на антитела кои се создаваат - изјави тој за ТВ Пинк.

Како што вели, вакцината не може да ја прими некој што има симптоми на ковид - болест во акутната фаза, но мора да потрае некое време да се излечи, и тогаш е безбедно да се вакцинира.

Говорејќи за несаканите ефекти на вакцината, Зелиќ истакна дека единствениот несакан ефект во Србија е болка и црвенило на местото на апликација. Во другите центри во светот каде се спроведува имунизацијата против Ковид-19, како што наведе, имало случаи во кои се појавиле отоци и црвенило, покачена температура, но сето тоа е очекувано.


Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе