15 Август, 2020
0.0218

Премиерот Заев се исплашил за својот живот за време на собраниските насилства

Објавено во: Македонија 11 Ноември, 2019

Имав страв дека ќе ми заврши животот, рече премиерот Зоран Заев, кој денеска во Кривичниот суд сведочеше за настаните од 27-ми април во Собранието, како оштетен во кривичната постапка.

„Имав страв дека ќе ми заврши животот. Чувство кое никогаш дотогаш не сум го имал“, рече премиерот Заев.

Обвинет за насилство е Илија Петрушевски, кој сега, а и во времето на насилствата во Собранието, работи во затворот во Идризово, односно во државна служба.

Петрушевски е обвинет дека сторил дело насилство за време на инцидентите на крвавиот четврток, а претходно е осудуван за тешка телесна повреда.

А пред премиерот Заев да дојде во Кривичниот суд, тука околу еден час стоеше неговото обезбедување.

Можеби ќе ве интересира

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Груби: Лажните вести произведени од албанската опозиција ги поткопуваат преговарачките позиции на ДУИ

Груби: Лажните вести произведени од албанската опозиција ги поткопуваат преговарачките позиции на ДУИ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште нема договор за Влада, а Трифун Костовски најави дека ќе тужи

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште нема договор за Влада, а Трифун Костовски најави дека ќе тужи

СДСМ демантира дека со ДУИ договориле премиер

СДСМ демантира дека со ДУИ договориле премиер

Долго се држеше, но сега Пехчево има два активни случаи на коронавирус

Долго се држеше, но сега Пехчево има два активни случаи на коронавирус

Има договор за премиер?

Има договор за премиер?

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест