27 Септември, 2020
0.0168

Преговараме за настап на Пласидо Доминго: Интервју со Виктор Илиески, директор на Филхармонија

Објавено во: Стил 21 Јануари, 2020

Класичната музика веќе не се смета за здодевна и некомерцијална, судејќи по тоа дека концертите кои се одржуваат речиси секој четврток во Филхармонија будат сѐ поголем интерес кај домашната публика. За новогодишните, а особено за детските концерти секогаш се бара билет плус, а ова особено го радува директорот на Филхармонија, Виктор Илиески.

Трите турнеи на оркерстарот, во Шпанија, во Кина и во Ерусалим, како и гостувањето во Казахстан, се дел од работите на кои во изминатиов период е горд Илиески, како и на  концертниот клавир Steinway кој стана дел од нивното семејство.

Во интервјуто за „Женски магазин“ тој открива дел од новите потенцијални гости-ѕвезди во Филхармонија, и раскажува за неостварените желби во својот музички дом. 

Можеби ќе ве интересира

ФОТО: Министерот за економија ја има најинтересната роденденска торта

ФОТО: Министерот за економија ја има најинтересната роденденска торта

Раката што дава не се суши: Кој е македонскиот газда кој ги почести со одмор во Турција своите 126 вработени?

Раката што дава не се суши: Кој е македонскиот газда кој ги почести со одмор во Турција своите 126 вработени?