17 Август, 2018
0.2620
    ALK 7950    -0.62%     GRNT 800    -0.6%     OHB 6500    -0.01%     RMDEN17 96    -0.1%     STB 1034.74    0.43%     STIL 131.22    -1.34%     UNI 2400    0.04%

Прегазувањето на малиот Алмир ќе се суди како убиство

Објавено во: Македонија 23 Декември, 2016

Случајот кој ја потресе македонската јавност со прегазувањето на малиот Алмир во Куманово наскоро треба да влезе во судска процедура. 

Основното обвинителство на Куманово поднесе обвинение за убиството на малиот Алмир Алиу, кој беше прегазен на 25 јуни годинава во близина на семејниот дом во Куманово. Против возачот Бобан Илиќ од Куманово е поднесен обвинителен акт за кривично дело убиство. 

Според истрагата, Илиќ се скарал со таткото на Алмир. Потоа тој со својот автомобил го прегази малиот Алмир кај кумановската болница, а детето почина од повредите. Братот на Бојан потоа тврдеше дека тој немал таква намера, туку дека во тој момент со возилото бегал од група напаѓачи.

Одбраната побара невро-психијатриско вештачење бидејќи тој во текот на распитот се жалел дека при извршување на делото не бил во добра психичка и физичка состојба.

Можеби ќе ве интересира

Шилегов: До лани против комарци се прскало со 90 години стар авион

Шилегов: До лани против комарци се прскало со 90 години стар авион

СКОПСКИ ТАРЗАН: Момче „заглавило“ на дрво на Партизанска-го спасувале пожарникари

СКОПСКИ ТАРЗАН: Момче „заглавило“ на дрво на Партизанска-го спасувале пожарникари

ДИК ќе ги сумира трошоците за референдумот

ДИК ќе ги сумира трошоците за референдумот

Димитров: Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа

Димитров: Со Договорот со Грција, Македонија се зацврстува на светската мапа

Муареми сведочи за тешки злоупотреби: Испитуваме милионски криминал поврзан со странска инвестиција во земјава

Муареми сведочи за тешки злоупотреби: Испитуваме милионски криминал поврзан со странска инвестиција во земјава

Преку проектот „Прашај го министерот“ Димитров ќе ги запознава граѓаните со Договорот од Преспа

Преку проектот „Прашај го министерот“ Димитров ќе ги запознава граѓаните со Договорот од Преспа

Тешко повреден работник по пад од покрив

Тешко повреден работник по пад од покрив

ВОЗАЧОТ ИЗГУБИЛ КОНТРОЛА И ИЗЛЕТАЛЕ ОД ПАТОТ: Загина младо момче во кумановско

ВОЗАЧОТ ИЗГУБИЛ КОНТРОЛА И ИЗЛЕТАЛЕ ОД ПАТОТ: Загина младо момче во кумановско

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Адвокатите на обвинетите Груевски и Јанкулоска не сакаат „бомбите да ечат“ во судница

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Адвокатите на обвинетите Груевски и Јанкулоска не сакаат „бомбите да ечат“ во судница