21 Февруари, 2020
0.0174

Предизборни вработувања под државна капа или реална потреба

Објавено во: Економија 27 Јануари, 2020

Намерно или случајно се објавуваат огласи за вработување во администрација.

За работа под државна палка деновиве се објавени дваесеттина огласи а опозицијата не ги изостави коментарите за ваквите потези опишувајќи ги како предизборен поткуп за гласови.

Факт е дека во месеците пред изборите значително пораснал бројот на огласи за вработување, а Алсат пренесува дека тој број е зголемен за дури 60% споредбено со остатокот од годината.

Сепак, за власта нема ништо спорно во огласите. Премиерот во техничката влада смета дека вработувањата се реална потреба на институциите и пред се тоа биле огласи за наставници со договор на дело за второто полугодие.

1,4 милијарди денари издвои владата за  Оперативниот план за вработување за 2020 година кој опфаќа  субвенционирање на микропретпријатијата, обуки за невработените лица и субвенции за плати а тој според очекувањата би требало да опфати  околу 12.000 лица.

Можеби ќе ве интересира

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Македонска приказна како од Силиконската долина: Кодвел поместува граници во вештачката интелигенција

Македонска приказна како од Силиконската долина: Кодвел поместува граници во вештачката интелигенција

Горан Мауровски поставен за генерален директор на „Бетон“

Горан Мауровски поставен за генерален директор на „Бетон“

НАТО ќе донесе инвеститори во земјава ама ќе нема кој да работи

НАТО ќе донесе инвеститори во земјава ама ќе нема кој да работи

УТРИНСКИ ФОКУС: Како ТТК банка направи профит од 1,8 милиони евра

УТРИНСКИ ФОКУС: Како ТТК банка направи профит од 1,8 милиони евра

Објавен јавниот повик за јавно-приватно партнерство за Чебрен: Приватникот ќе обезбеди 570 милиони евра

Објавен јавниот повик за јавно-приватно партнерство за Чебрен: Приватникот ќе обезбеди 570 милиони евра