13 Јули, 2020
0.0540

ПРЕД ДА ТРГНАТ НА ОДМОР - туристите да се тестираат во своите земји - грчки предлог за патувањата

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2020

Грција смета дека патниците односно туристите треба да бидат тестирани за коронавирус или за антитела во својата матична земјата најмногу 72 часа пред да тргнат на одмор, за да избегнат пренатрупаност во влезните места, како дел од нивниот предлог за рестартирање на „нападнатиот“ туризам во Европската унија.

Во исто време, се вели дека тестовите може да се одвојат, и тоа помеѓу регионите и земјите-членки кои „покажале јасни и упорни докази“ дека пандемијата „Ковид-19“ е под контрола, пишува Катимерини.

„Додека во земјите има пандемија тестовите остануваат приоритет, а здравствените мерки треба да се спроведат на начин што ќе го минимизираат непотребното влијание врз прекуграничното патување“, се вели во нон-пејпер документот што грчката Влада го испратила до Европската комисија.

Грција вели дека туристичките движења треба да се рестартираат на начин што „обезбедува правичен третман“ на сите земји-членки, за да се избегне каква било „пристрасност за националноста“ во протоколите за патувања.

Покрај тоа, сите видови на транспорт, односно, и оние кои се одвиваат преку патиштата, воздух, воз или преку море, мора да се отворат во исто време и со пропорционални протоколи.

Планот, исто така повикува на флексибилност во врска со резервациите и сместувањето. Исто така, се вели дека треба да се разговара за политиката за компензација и поврат на средства за оние кои не се во можност да патуваат поради последната минутажана промена во околностите во земјата-членка на потекло или дестинацијата, или затоа што нивните тестови што ги направиле во земјата каде што допатувале покажале дека тие се позитивни на коронавирусот. 

Грција исто така предлага задолжителни маски и кај патниците и кај персоналот на летот во авиони.

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите