26 Јануари, 2020
0.0168

Прави ли концесионерот злоупотреби: Рибарите од Охрид добиваат пари на рака без договори?

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2019

Се прават ли злоупотреби од страна на концесионерот на Охридското езеро ќе утврдуваат надлежните.

Ова следи по низата обвинувања од страна на рибарите кои тврдат дека добиваат пари на рака и истиот работи противзаконски.

-Немаме договори за работа, а рибите ни ги откупува по најниска цена. Но тоа не е се , на многумина од нив им должи огромни суми на пари кои не сака да им ги исплати. Обвинуваат и дека самиот незаконски си поставил подконцеионер кој му ги врши ,,валканите работи”, велат рибари за 24вести.

Како што соопштија дел од медиумите, Министерството за земјоделие ќе ја проверува работата на концесионерот Милорад Чавковски, кој пак од друга страна ги демантира рибарите дека работи незаконски.

Извештајот на инспекторатот треба да биде завршен до крајот на неделава па ќе се знае кој е во право и ја кажува вистината.

Можеби ќе ве интересира

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните